YST MEDYA SOSYAL MEDYA PANELİ
Ana Sayfa Magazin 13 Şubat 2021 62 Görüntüleme

GENÇ GİRİŞİMCİ EFE YAŞAT KONYA’NIN GURURU OLDU

Çoğu girişimcinin başarılarının ardında gençken yaptıkları girişimlerin olduğu bilinir. Elon Musk ilk başarısını kolej çağında geliştirdiği küçük bir yazılımla elde etmişti. Ardından dünyada kullanılan en yaygın para transfer sistemi olan paypalı geliştirdi. Uzay girişimleri ile dünyada ilk “ve son” uzay çalışmaları yapan, şahıs firması  SpaceX’i kurdu.  Yakın zamanda yeni bir kripto para olan dogecoini duyurmasıyla da birçok genç yatırımcının ilgi alanına girdi. Elon Musk gibi bir çok girişimci Amerika’nın kalkınmasının temelini oluşturuyor. Türkiye de ise durum biraz farklı.

Çoğu genç iş talebinde bulunurken ve iş bulamazken Konya’da yaşayan genç girişimci Efe Yaşat önce aile firması olan teknik servisi büyütüp firmayı iyileştirerek dikkatleri üzerine çekti. Sonra da kendine yeni iş alanları açarak genç yaşta iyi bir girişimci olduğunu ispatladı.

Efe Yaşat

Efe Yaşat kimdir?

Efe Yaşat 22 Ekim 1993 doğumlu genç bir girişimci. Hayata Konya’nın Meram ilçesinde başlayan Efe burada büyüdü. İlkokul ve liseden sonra iş hayatına atılan Efe Yaşat erken yaşlarda iş hayatını öğrenmiş oldu. Konya gibi çok da büyük olmayan bir şehir de kendini göstermenin yollarını aradı. İstanbul gibi büyük şehirlerde gençler için vizyon geliştirmek çok daha kolaydır. Çünkü her potansiyeli karşılayacak iş alanları, pozisyonlar bulunur. Yeni fikirler geliştiren gençler için birçok inovasyon ve destekleyiciler bulunur. Yatırımcılar bu gençleri keşfetmek ve onları kendi bünyelerine almak için programlar düzenler.

Ancak daha küçük iller gençler için biraz dezavantaj. Gençlerin idealleri, hayalleri, kendileriyle ilgili gerçekleştirmek istedikleri şeyler olsa bile çevreden yeterince destek almadıkları için çoğu zamanla unutulup gidiyor. Çevremizde pek çok insan hayatının bir noktasında hayallerinden vaz geçmiş ve reel hayata odaklanmış kitlelerden oluşuyor. Durum böyle olunca da geleceği görememek ve fark edememek toplumsal alanda ciddi bir probleme dönüşüyor. Efe Yaşat 19 yaşında başladığı telefon teknik servisi işinde kendini parlatmış bir genç. Firmaya kattığı değer, çalışkan olması ve iyi insan ilişkileri kısa zamanda tanınmasına olanak tanıdı. Kendi şansını yakalayan ve durumundan şikayet etmeden gelişmeye devam eden genç girişimci başarısını bir sonra ki adıma taşımak içinse borsaya atıldı. Çalıştığı firma sahibinin röportajında belirtildiği gibi “2012’de işe girdiği günden beri sorunsuz bir şekilde çalıştı. Telefon alım satım ve tamir işlerinde yetişirken işlerimize yardımcı olmakla kalmadı. Zaman içinde bizi Konya’da bir marka haline getirdi” çevresinde çalışkanlığı ile anılıyor. Etrafında sevilen ve takdir edilen bir genç olmayı başardı.

 

Efe Yaşat telefon tamiri ve teknik servisinde elde ettiği başarıyı üst kademeye çıkarmak için borsayı seçti. Borsa çoğu genç girişimci için merak konusuyken uzmanlar için bile riskli bir sektör olarak biliniyor. 2019 senesinde borsaya giren genç girişimci Efe Yaşat döviz alıp satarak geleceğine yön veriyor.

Konya’da başlayan bu başarı öyküsü aslında pek çok zaman karşımıza çıkan genç yaşta başarılı olan isim yapmış iş adamlarının hikayelerine benziyor. Hepsinin hikayeleri neredeyse bir kalıptan çıkmış gibi hayatları adım adım başarı merdivenlerini tırmanarak ilerliyor. Efe Yaşat’da onlar gibi kendi yolunu çizmiş, genç yaşta kendini keşfedebilmiş. Çoğu genç yaptıkları hareketlerle ne kadar büyük fark meydana getirebileceklerini fark edemez. Bunu yapmaya muktedir olduklarını bilmez. Gençler çoğu zaman sürünün arkasından giden ve büyükleri takip etmesi gereken küçük yetişkinler olarak görülürler. Oysa dinlenecek ne hayalleri, gerçekleşmesini istedikleri ne kadar gelecek beklentileri vardır. Dinlenilseler belki onlarda çevrelerini değiştirir, olumlu yönde değişimlere ön ayak olabilirler. İster büyük ister küçük şehir olsun başarı her zaman çekirdekten başlar. Somut olarak 1993 doğumlu, Konyalı, Efe Yaşat bunun için iyi bir örnek olarak görülüyor.

YST MEDYA SOSYAL MEDYA PANELİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

YST MEDYA SOSYAL MEDYA PANELİ