Steroid Yararlı Mı? | Ulvi.org
Sağlık

Steroid Yararlı Mı?

Steroid Yararlı Mı?

Öncelikle merak edilen sorulardan birisi steroitler ne işe yarar? işe yarama sebeplerinden biri de böbrek üstü bezleri hormonlarının daha iyi ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlamasıdır. Steroid satın al seçeneğiyle tarar sağlamasıyla alımı yapılabilir. Fakat öncelikle uzman kontrolü oldukça önemlidir. Bu konu içerisinde kortizol ve aldosteron da bulunan belirli değerlerin dengede kalmasını sağlamaktadır. Aldosteronun içerisinde kan hacmi ve kan basıncını yüksek seviyede tutarak kalmasını sağlayarak da yardımcı olmaktadır.  Dengede tutarak istenilen etkiyi yaratmaktadır. Kortizol içerisinde metabolizma içerisindeki düzenlemede yardımcı olan ve aynı zamanda vücudun stres konusunda da başa çıkabilmesini sağlayan önemli bir maddedir. Bu sebeple de steroidler salgılanması için yardımcı olan önemli bir ilaçtır.  Testosteron, östrojen ve progesteron salgılanmasında da etki yaratan bir ilaçtır. Steroidler ilaçların kullanımı krem, merhem ve losyon olmakla beraber aynı zamanda göz damlası, burun spreyi, burun damlası ve ağızdan alınan tabletler şeklinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Steroidlerin Zararları

Steroidlerin zararları içerisinde bulunan diyabet hastaları, tansiyon hastaları ve depresif rahatsızlıkların oluşması ile beraber kullanımında bazı yan etkiler görülmesi olasıdır. Bu sebeple de beklenen etkilerin yaratılmasına dikkat etmek gerekir. Ruh halinde büyük  derecede değişim görülmesine sebep olması ile beraber iştah artışı, kilo alımı ve kan şekerinde  değişimler meydana getirecek şeker hastaları için de oldukça fazla yan etkiler  meydana getirebilmektedir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken doz alımları görülmesi dahilinde uzman bir doktora danışılması her zaman önemli detaylar arasında gelmektedir.

Steroid Alımı Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olmaktadır

Steroid alanında birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılması ile beraber aynı zamanda başka rahatsızlıklarında oluşumuna sebebiyet vermesi açısından oldukça önemli bir etki alanı yaratmaktadır. Bu sebeple birlikte enfeksiyon riskinin yükselmesi, kan şekerinde meydana gelen artışlar, uyku zorluğu ve kemik erimesi ile beraber görülen yüksek tansiyon gibi birçok farklı belirtilerinde oluşması kullanımında meydana gelen yan etkileri arasında görülmesi gereken detaylardır. Kısa süre içerisinde bazen görülen yan etkiler kullanan kişiye göre değişim göstererek uzun sürede de belirlenebilmektedir. Alımı sağlanması gerektiğinde uzman onayıyla belirli ve onaylanmış ürünler için Steroid satın al seçeneklerinden alımı sağlanabilir. Kemik erimesi ve diyabete sebep olmasıyla beraber tansiyon rahatsızlığı da görülebilmesi olasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu