Eğitim

Akfen Yenilenebilir Enerji, 562 bin ağacın temiz havasına eşdeğer karbon azaltımı sağladı- Ulvi.org

Akfen Yenilenebilir Enerji, sahip olduğu güneş, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerindeki yeşil enerji üretimi ile 4 milyon tona yakın karbon emisyonunun sıfırlanmasını sağladı. Bu oran 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer olarak kabul ediliyor.

 

Birçok uluslararası firma 2050 yılı için net-sıfır karbon işletme hedefi koyarken, Akfen Yenilenebilir Enerji 2021 yılının sonundan itibaren karbon emisyon salınımlarını dengelemek isteyen bu firmalara dünya çapında tanınırlığı olan VCS ve Gold standartlarında emisyon azaltım sertifikası satışı yapacak. 

 

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını Türkiye ekonomisine kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji, sahip olduğu santrallerde ürettiği yeşil ve temiz enerji sayesinde 4 milyon tona yakın karbondioksite eşdeğer azaltım sağladı. Bu rakam yaklaşık 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer olarak kabul ediliyor.

Santrallerinde dünya çapında tanınırlığı olan VCS (Verified Carbon Standard) ve Gold Standard karbon sertifikasyon alma süreçlerine devam eden Akfen Yenilenebilir Enerji, bu çalışmaları 2021 sonu itibariyle tamamlayarak yüksek hacimli sertifika satışı yapmayı hedefliyor.

 

“BU YILIN SONUNDA SERTİFİKA

SATIŞINA BAŞLAYACAK”

 

Karbon azaltım sertifikaları, tüm dünyada operasyonel faaliyetleri nedeniyle yoğun şekilde sera gazı salımı yapan firmalar tarafından karbon ayak izlerini gönüllü olarak sıfırlamak için satın alınırken, birçok uluslararası firma 2050 yılı için net-sıfır karbon işletme hedefi koyuyor.

Dünyadaki iklim değişikliği farkındalığının artmasıyla düşük karbon ekonomisinin öne çıktığını ifade eden Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, “Tamamı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hayata geçirdiğimiz temiz enerji üretimimiz ile şimdiye dek 562 bin ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer karbon azaltımı sağladık. Bu yılın sonuyla birlikte bu sertifikaları sera gazı emisyonunu azaltmak isteyen firmalara satışa sunup önemli bir değer daha yaratmış olacağız. Birçok bakımdan Türkiye’nin cari açığını kapatma potansiyeline sahip bu sektörde, Akfen, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi güçlü ortaklarımızla yolumuza büyüyerek devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Akfen Yenilenebilir Enerji Hakkında:

Akfen Holding, temellerini 2007 yılında attığı Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. bünyesinde tamamı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan, sürdürülebilir enerjiye yatırım yapan Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji platformunu hayata geçirdi. 2016 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Uluslararası Finans Kuruluşu’nun (IFC) 16,67’şer payla ortak olarak katıldıkları Akfen Yenilenebilir Enerji’nin güncel ortaklık yapısı EBRD [17,1] ve IFC [15,99] ve Akfen Holding [66,91]'dir. Akfen Yenilenebilir Enerji'nin Türkiye’nin 19 ilinde her teknoloji için en uygun doğal kaynaklara sahip bölgelerde konumlandırılan tamamı yenilenebilir kaynaklardan oluşan ve kaynak bazında dengeli 706 MW gücündeki 33 hidro, rüzgâr ve güneş elektrik üretim portföyü bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu