Kereste Fiyatları 2021 | Ulvi.org
Ekonomi

Kereste Fiyatları 2021

Kereste Fiyatları 2021

Kereste fiyatları, farklı unsurlardan etkilenmekte ve bunlara göre değişkenlik göstermektedir. Bilindiği gibi ağaç ve tomruk çeşitlerinin farklı ölçü ve biçimlere getirilmesi ile ortaya çıkan ürünler, kereste olarak isimlendirilmektedir. Kullanım alanı oldukça geniştir ve her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bundan dolayı kerestelerin fiyatları, birçok alanı direkt olarak ilgilendirmektedir.

Keresteler isimlendirilirken, üretildikleri ağaçlar mutlaka dikkate alınır. Ağaçlar, fiyatları fazlasıyla etkiler. Öyle ki; çam kereste, kavak kereste, ladin kereste ve kayın kereste gibi isimlendirmeler, ürünlerin kalitelerini göstermeleri açısından önemli vurgulanır.

Kereste Çeşitleri Nelerdir?

Kereste çeşitleri, ürünlerin özellikleri ve yapıldıkları ağaçlara göre ortaya çıkmıştır. Ağaçlardan elde edilen çok farklı kereste türleri vardır. Bunlardan bazıları son derece kalın ve dayanıklı iken, bazıları ise farklı özellikleri ile dikkat çeker. Kereste fiyatları da burada bahsedilen özelliklere göre şekillenir. Bazen son derece uygun fiyatlı olan seçenekler olduğu görülürken, bazen de bazı kereste türlerinin fiyatlarının yüksek olduğu fark edilir.

Çatı kerestesi, fırınlanmış kereste, silinmiş kereste, ahşap kaplama, çıta gibi farklı çeşitler vardır. Ayrıca kullanım alanına göre bir isimlendirmenin de yapıldığının bilinmesi gerekir. Örneğin; inşaatlık kereste olarak nitelendirilen bazı ürünler vardır. 5×10 ve 10×10 kalınlık ve genişliğe sahip olanlar bunların başında gelir. Söz konusu ürünlerin bir yapının inşası sırasında kullanıldığı ve önemli kolaylıklar sağladığı söylenebilir.

Kereste Fiyatları

Hemen her dönemde merak edilen fiyatlar, kullanım alanlarındaki toplam maliyetleri yakından etkilediği için önemlidir. Öncelikle ürünün boyutları, fiyatların şekillenmesine rol oynar. Örneğin; yukarıda bahsedilen 5×10 genişliğine sahip kerestelerin kendi içinde farklı seçenekleri vardır. Bu ürünlerin 3 m, 4 m ve 5 m uzunluğundaki seçeneklerinin fiyatları farklıdır.

Kereste fiyatları üzerinde etkili olan bir diğer husus ise yapıldıkları ağaçlardır. Ülkemizde yetişen ve rahatlıkla bulunan ağaçların keresteleri nispeten daha ucuzdur. Ancak ülkemizde yetişmeyen, yetişse dahi sahip olduğu özellikler ile önemli kullanım avantajları sağlayan ağaçların keresteleri ise daha pahalıdır. Bundan dolayı fiyatlar hakkında net bilgi verebilmek için istenen ürünün hangi ağaçtan olduğu ve ölçülerinin bilinmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu