Doğal Güzellikleriyle Ünlü Milli Parklar

Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş gözlemcilerinin en sevdiği yerlerden biri olan Kuş Cenneti Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biridir. 1989 yılında milli park ilan edilen bölge, 51 bin hektarlık bir alan kaplamaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı’nın en büyük özelliği, her yıl yüz binlerce kuş türünü barındıran doğal yaşam alanıdır. 359 kuş türünü barındıran bölge, ülkemizin en önemli sulak alanlarından biridir.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kuş Cenneti Milli Parkı’nda, su kuşları, balıkçıllar, leylekler, ak pelikanlar, kara yılan balıkları, alabalıklar, sazanlar, sudulları, yılan balıkları, sumru, çeltikçi, patka, sakarmeke, şahin, doğan, kaya kartalı, balaban, martı, kıyı balıkçılı gibi birçok kuş türü ve diğer hayvanlar rahatlıkla izlenebilmektedir.

Kuş Cenneti Milli Parkı, değerli bitki türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Doğal çayırlar, bozkırlar, tarım arazileri, sazlık ve bataklık alanlar ve tarıma elverişli topraklarla kaplı olan bölge, toplamda binlerce farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi Kuş Cenneti Milli Parkı’nda da doğa sporları yapmak mümkündür. Bisiklet sürme, doğa yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, foto safari, balık avcılığı gibi farklı aktiviteler yapılabilmektedir.

Doğayı sevenlerin ve kuş gözlemcilerinin mutlaka ziyaret etmesi gereken Kuş Cenneti Milli Parkı, Türkiye’nin zengin doğal güzelliklerinden biridir.

Göksu Deltası Milli Parkı

Göksu Deltası Milli Parkı, Türkiye’nin güney sahillerinde bulunan bir doğal rezervdir. Anamur ilçesi sınırlarındaki milli park, doğal güzellikleri ve zengin bir biyolojik çeşitliliği ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Milli park, Göksu Nehri’nin delta bölgesinde yer alır ve Akdeniz’in büyük bir kıyı ovasının bir parçasıdır. Alan, ender bulunan bitki örtüsü ve hayvan türleriyle doludur. Bataklıklar, göletler ve yeşil ormanlarla kaplanmıştır.

Parkta, birçok kuş türü gözlemlenebilir. Flamingo, ördek, kaz ve balıkçıllar gibi türler, nadir rastlanan kuşlar arasındadır. Yaban tavşanları, sincaplar, tilkiler ve diğer hayvanlar da ziyaretçilere eşlik etmektedir.

Ayrıca plajları, antik kentleri ve diğer turistik yerleriyle de ünlüdür. Parkın etrafında yer alan kıyı kasabaları, ziyaretçilere onlarca restoran, kafe ve konaklama seçeneği sunmaktadır. Milli parkta yapılabilecek diğer aktiviteler arasında yüzme, yürüyüş, balık avlama ve teknelerle turlar yapmak bulunur.

Göksu Deltası Milli Parkı, Türkiye’nin en sevilen doğal alanlarından biridir ve doğaseverler için ideal bir kaçamak yeri sunmaktadır.

Kaçkar Dağı Milli Parkı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kaçkar Dağı Milli Parkı, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Milli park, adını 3.937 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yükseklerinden olan Kaçkar Dağı’ndan almıştır.

Kaçkar Dağı Milli Parkı, her mevsim ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kışın kar ve buzulların etkisiyle beyaz bir dünya, bahar ve yazın yeşilin renk cümbüşü, sonbaharda ise kızıl bir orman haline gelmektedir. Yaz aylarında trekking, dağcılık ve kamp gibi aktivitelerin yanı sıra yaylalarda yayla turizmi de yapılmaktadır.

Milli parkın en önemli özelliklerinden biri de endemik bitki türlerinin bulunmasıdır. Kaçkar Dağı Milli Parkı’nda şimdiye kadar tespit edilen bitki türü sayısı 2500’den fazladır. Bunların yaklaşık 200’ü endemik bitki türleridir. Bunun dışında milli parkta yaşayan hayvan türleri de oldukça zengindir.

Kaçkar Dağı Milli Parkı, büyüleyici doğal güzellikleri ile ziyaretçilerinin adeta göz kamaştırıyor. Yemyeşil doğası, buzul gölleri, hırçın dereleri, doruklar ve tepeleri ile Kaçkarlar, doğa tutkunları için bir vaha gibi. Milli parkta trekking rotaları, tarihi köprüler, yaylalar, şelaleler, vadiler ve Göknar Ormanları, ziyaretçilere muazzam bir doğa şöleni sunuyor. Kaçkar Dağı Milli Parkı’na gitmek isteyenlerin özellikle doğa turizmine uygun kıyafetler giymesi ve doğa koruma bilinci ile hareket etmeleri gerekiyor.

Yorum yapın