Motivasyon ve Kendini Motive Etme Yöntemleri

Hedef Belirleme

Motivasyonun devamlılığı ve güçlendirilmesi için hedef belirleme çok önemlidir. Belirlenen hedefler insanları motive eder ve özgüvenlerini arttırır. Bu nedenle, kendinize gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri belirlemek, motivasyonunuzun sürekli olmasını sağlayacak ilk adımdır.

Hedeflerinizi belirlerken SMART kriterlerini kullanarak daha spesifik ve ölçülebilir hedefler belirleyebilirsiniz. SMART kriterleri; Specifik (Özgün), Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Gerçekçi ve Zamanlı’dır.

Hedeflerinizi belirledikten sonra onları açık bir şekilde yazarak kendinizi motive etmeniz daha kolay olacaktır. Bu hedefleri her zaman görebileceğiniz bir yere (masanızın üstü, telefonunuza çıkartmanız gibi) koymanız size her zaman hatırlatacaktır. Hedeflerinizi ulaşılabilir kılmak içinse onları küçük, parçalara ayırmalısınız ve her bölümü gerçekleştirdikçe kendinize küçük ödüller vermeyi unutmayın.

Hedeflerinizi belirledikten sonra bir aksiyon planı oluşturmalısınız. Böylece hedeflerinize daha çabuk ulaşır ve süreci daha iyi takip edebilirsiniz. Aksiyon planınızda, hedeflerinizi gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiğini, süresini ve nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Hedef belirlerken, kendinizi hedefler konusunda fazla baskı altında kalmayacağınız hedefler belirlemek de önemlidir. Hedeflerinizle ilgili her zaman olumlu düşünün ve başaracağınıza inanın. Kendinize yapacağınız birbirinden küçük başlangıçlar sonunda istediğiniz hedeflere ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Ödüllendirme Sistemi Kurma

Motivasyon ve kendini motive etme sürecinde ödüllendirme sistemi oldukça etkili bir yöntemdir. Kendisine küçük hedefler belirleyen kişiler, bu hedefleri başardıklarında ödüllendirilmeyi beklerler ve bu durumda kendilerini motive ederler. Ancak ödüllendirme sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Öncelikle ödülün çekici olması gerekir. Kişinin hedefi için emek harcadığı ve sonunda elde ettiği ödül tatmin edici olmalıdır. Ayrıca ödül, gerçekçi olmalıdır. Yani hedefi başardıktan sonra elde edilemeyecek bir ödül vaat edilmemelidir. Bunun yanında ödülü belirlerken, kişinin özelliklerini, ilgi ve beklentilerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Ödüllendirme sistemi ile kişi harekete geçirilirken, performanslarının takip edilmesi de önemlidir. Performans takibi, kişinin hedeflerine ulaşma sürecinde nelerin iyi gittiğini, nelerin düzeltme gerektirdiğini belirlemesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra performans takibi, ödüllendirme sistemini de iyileştirmek için yol gösterici olabilir.

Son olarak, ödüllendirme sistemi verimli bir şekilde çalışabilmesi için sistemi oluşturan kişilerin de ödüllendirme sistemi ile ilgili tutarlı bir tutum sergilemeleri gerekir. Ödüller sağlandığı takdirde doğru yönde motive olabileceği öğretilmelidir. Tutarlılık olmadığı takdirde ödüllendirme sistemi motivasyonu artırmak yerine azaltabilir.

Ödüllendirme sistemi kurarak kendinizi daha motive edebilirsiniz. Bu süreçte ödülün çekici ve gerçekçi olmasına, performans takibinin yapılmasına ve tutarlı bir tutum sergilenmesine dikkat ederseniz, hedeflerinize daha hızlı ulaşabilir ve motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Meditasyon ve Zihin Egzersizleri

Meditasyon, birçok kişi için sıkıcı bir uğraş olarak görülebilir. Ancak zihninizi boşaltmak ve sakinleştirmek birçok fayda sağlayabilir. Meditasyon sırasında zihninizdeki düşünceleri gözlemleyebilir ve anlık streslerden kurtulabilirsiniz. Başlangıçta meditasyon yapmak zor olabilir, ancak düzenli olarak uygulayarak bu beceriyi geliştirebilirsiniz. Birçok meditasyon uygulaması ve video rehberleri internet üzerinde mevcuttur.

Zihin egzersizleri de motivasyonu artırmak için harika bir araçtır. Bunlar; sudoku, kelime bulmacaları, mantık oyunları ve hafıza oyunları gibi zeka oyunlarını içerebilir. Bu oyunlar, zihinsel açıdan meydan okuyarak beyin fonksiyonlarınızı artırmaya yardımcı olur. Düzenli olarak zihin egzersizleri yapmak, dikkat dağıtıcı düşünceleri ve stresi azaltırken aynı zamanda odaklanmayı da kolaylaştırır. Bu nedenle, zihin egzersizlerini düzenli olarak rutininize ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, meditasyon ve zihin egzersizleri motivasyonu artırmak için harika bir yoldur. Bu faaliyetler, zihninizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına ve ruh halinizi pozitif bir şekilde etkileyecek bir sakinlik sağlamasına yardımcı olur. Düzenli olarak uygulama yaparak, meditasyon ve zihin egzersizlerinin, kendinizi motive etmeniz ve daha verimli bir şekilde çalışmanız için gereken enerjiyi kazanmanıza yardımcı olabileceğini göreceksiniz.

Yorum yapın